Dlaczego kryptowaluty spadają?

Dlaczego kryptowaluty spadają?

Cena większości głównych kryptowalut spada. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Inflacja, rosnące stopy procentowe i kac pandemiczny? I czy regulatorzy są zaniepokojeni? Przyjrzyjmy się niektórym z ostatnich nagłówków, które napędzają spadek kryptowalut. Przyjrzyjmy się każdemu z nich po kolei. Co powinni zrobić regulatorzy? Co mogą zrobić inwestorzy kryptowalutowi? Czego mogą się spodziewać w następnej kolejności? I jak mogą się chronić?

Ceny głównych kryptowalut nadal spadają

W świecie, w którym rośnie inflacja, ceny głównych kryptowalut mają kłopoty. Bitcoin, lider rynku, spadł o 9% w ciągu ostatnich siedmiu dni. Jest w dół o ponad 30% od swojego wysokiego poziomu na początku roku. Ethereum i BNB również poniosły straty. Solana (SOL), jeden z najlepszych wyników w zeszłym roku, również spada o 12% w ciągu tygodnia i o ponad 60% od początku roku.

Szerszy rynek kryptowalut jest w zamieszaniu, ponieważ seria dużych firm ogłosiła zwolnienia, w tym Coinbase, największa giełda w Stanach Zjednoczonych. We wtorek rynek kryptowalut zrzucił około siedmiu procent. Samo Ethereum straciło ponad 40 procent w ciągu ostatniego tygodnia. Spadek cen jest w dużej mierze przypisywany niepowodzeniu dwóch dużych projektów, Terra Luna i Celsius. Projekty te nie przyniosły obiecanej przez nie stabilności rynku cyfrowych finansów. Spowodowało to spadek cen, które od szczytu ponad 2 bilionów dolarów w listopadzie spadły już o 70%.

Rosnące rentowności obligacji i oczekiwania dotyczące zacieśnienia polityki pieniężnej wywarły dodatkową presję na bitcoina. Kryptowaluta handlowana w pobliżu 47 000 USD na początku ubiegłego tygodnia, ale w środę spadła przez krytyczny poziom techniczny 45 000 USD. Podczas gdy nadal pozostaje poniżej 45 000 USD, pozostaje znacznie poniżej tego poziomu. Noble przestrzega jednak przed zbyt wczesnym przyjmowaniem zysków lub zbyt wczesną sprzedażą. Zalecana jest długoterminowa strategia inwestycyjna i najlepiej unikać ryzyka przedwczesnej utraty pieniędzy.

Podczas gdy Ethereum staje się tańsze, nie jest jeszcze lepszą opcją. Upadek ekosystemu Terra jest kolejnym czynnikiem psującym rynek. Tymczasem amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe, starając się walczyć z inflacją i ustabilizować rynki. Duża liczba inwestorów unika obecnie bardziej ryzykownych inwestycji, takich jak kryptowaluty, w tym niestabilny stablecoin terraUSD. Są to jednak czynniki, które prowadzą do gwałtownego spadku cen kryptowalut.

Pomimo tej zmienności, kryptowaluty poczyniły znaczne postępy w 2018 i 2021 roku. Wzrost Bitcoina w grudniu 2018 r. skłonił więcej inwestorów detalicznych do wejścia na rynek. Chociaż od tego czasu ceny nadal spadają, w ciągu kilku dni stracił już 200 miliardów dolarów swojej wartości rynkowej. Podczas gdy więcej firm zaczyna akceptować cyfrowe monety, przyjęcie do głównego nurtu nie nastąpiło jeszcze tak szybko, jak oczekiwano. Jeśli ten trend się utrzyma, ceny głównych kryptowalut mogą spaść jeszcze bardziej.

Rosnące stopy procentowe

Rynek akcji znajdował się w tym tygodniu na trajektorii spadkowej, w dużej mierze w wyniku ruchu Rezerwy Federalnej w kierunku zacieśnienia polityki pieniężnej. Fed podniósł ostatnio stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co było największą podwyżką od 20 lat. Rynek akcji zareagował ostrą wyprzedażą, a kryptowaluty podążyły za nim. Bitcoin, który handluje pod symbolem BTC, spadł o 37% od początku roku, a teraz spadł o 50% od swojego listopadowego maksimum wszech czasów.

Podczas gdy Fed podniósł stopy o trzy czwarte punktu procentowego, rynek kryptowalut jest silnie współzależny. Firmy inwestycyjne takie jak 3AC mają udziały w kryptowalutach, takich jak luna, która ucierpiała z powodu spadku jej cen. Firmy te w dużej mierze polegają na pożyczkach i polityce monetarnej, aby utrzymać się na powierzchni. Rosnące stopy procentowe są ciosem dla wielu inwestorów kryptowalutowych. Ponadto wiele kryptowalut opiera się na pożyczkach, a firmy inwestycyjne często posiadają pozycje w różnych kryptowalutach.

Zmiana polityki Fed była w tym roku linią przewodnią dla cen kryptowalut, ponieważ podwyżka sygnalizowałaby jastrzębią zmianę polityki Fed. Tymczasem ostatni gorący raport o inflacji w USA zwiększył szanse na podwyżkę o 75 pb ze strony Fed w tym tygodniu. Jastrzębi Fed mógłby wysłać Bitcoina i Ethereum poniżej $20K. Innymi słowy, byłoby to ciosem dla rynku kryptowalut, gdyby zeszły one poniżej $1K.

Podczas gdy Bitcoin i inne aktywa ryzykowne miały niewielkie doświadczenie z rosnącymi stopami procentowymi, ostatni wzrost stóp procentowych nasilił tremę. Od czasu wzrostu Bitcoina wartość ryzykownych aktywów, takich jak akcje technologiczne, załamała się wraz z innymi aktywami ryzyka. Ci w przestrzeni kryptowalutowej powinni być ostrożni w obliczu rosnących stóp procentowych, ponieważ kryptowaluty były silnie skorelowane z aktywami ryzyka. I chociaż Fed może faktycznie nie podnieść stóp procentowych w tym roku, jest prawdopodobne, że podniesie je ponownie w 2022 roku.

Chociaż Bitcoin i kryptowaluty są teraz w stanie zimowym, gospodarka rośnie, a Rezerwa Federalna ma podnieść stopy procentowe w najbliższych miesiącach. Oczekuje się jednak, że podwyżka stóp procentowych będzie skromna i została już wyceniona przez traderów kryptowalutowych. W związku z tym spadek ceny Bitcoina jest tylko chwilowym przegięciem. Rynek w końcu się odbuduje, a wzrost stóp procentowych stanie się trwały.

Inflacja

Kryzys COVID-19 i spadające płace z powodu wywołanych pandemią zmian warunków pracy zaostrzyły oczekiwania inflacyjne. Zmienność na światowych rynkach była wysoka, ponieważ inwestorzy szukają aktywów chroniących przed inflacją. W niniejszym artykule zbadamy, czy kryptowaluty mogą działać jako mechanizm dywersyfikacji w tym kontekście. Chociaż są to wstępne wnioski, spodziewamy się, że przyszłe analizy ujawnią inne wyniki. Aby zrozumieć to zagadnienie, musimy zrozumieć dynamikę inflacji, w tym jej przyczyny i implikacje dla cen kryptowalut.

Podstawowym mechanizmem inflacji jest zmiana względnej siły nabywczej aktywów. Wartość waluty maleje wraz ze wzrostem jej ceny. To powoduje wzrost cen towarów i usług, a z czasem pomaga w rozwoju gospodarki. Kryptowaluty nie mają stałej podaży, więc są bardziej pożądane niż waluty fiat. Dlatego na stopę inflacji na rynkach kryptowalut nie będą miały wpływu stopy procentowe. Inflacja jest nieuniknioną częścią cyklu życia waluty.

Pozytywna korelacja między kryptowalutami a terminowymi stopami inflacji została ustalona przy użyciu falkowej analizy czasowej. Ta pozytywna korelacja była najbardziej widoczna podczas pandemii COVID-19, podczas której nagły spadek cen skorelowany był z gwałtownym spadkiem oczekiwań dotyczących inflacji terminowej. Odbicie od tych poziomów wskazuje jednak, że cenom kryptowalut brakuje zdolności do zabezpieczenia się przed inflacją. Co więcej, nie ma dowodów na potencjalną zdolność kryptowalut do zabezpieczania się przed inflacją.

Twórcy Bitcoina od dawna obserwowali inflację. W rzeczywistości pierwszy blok „genesis” blockchaina Bitcoin jest odniesieniem do artykułu z The Times w 2009 r. informującego, że George Osborne będzie planował kolejny bailout o wartości 1 mld PS1. Satoshi Nakamoto, anonimowy twórca Bitcoina, obserwował ten trend i starał się utrzymać go w perspektywie. Nie jest on jednak osamotniony. Wzrost inflacji jeszcze bardziej skomplikuje sytuację i zwiększy znaczenie Bitcoina.

Powszechnym błędnym przekonaniem na temat inflacji jest to, że dana waluta jest droższa niż w rzeczywistości. Inflacja, jak sama nazwa wskazuje, to proces zwiększania podaży pieniądza w danym kraju. Inflacja pojawia się, gdy podaż pieniądza wzrasta i tworzona jest nowa waluta. Nowe pieniądze trafiają do banków, które pożyczają je najbardziej potrzebującym. Co więcej, te nowe pieniądze zwiększają również ceny aktywów w tym kraju.

Pandemiczny kac

Spadek cen kryptowalut w tym tygodniu wpisuje się w większy trend na rynku w tym roku, który był połączeniem rosnących stóp procentowych, inflacji i konfliktu Rosja-Ukraina. Ta pandemia uderzyła również w akcje spółek prowadzących działalność lokacyjną. Traderzy porównali upadek kryptowalut do kryzysu finansowego z 2008 roku.

Wiele osób przeskoczyło statek z tradycyjnego rynku, aby zainwestować w kryptowaluty, ale niektórzy mogli początkowo spanikować, a następnie powrócić, gdy kryzys stał się jasny. Takie zachowanie mogło być wynikiem schematu pump-and-dump lub chwilowej fali działalności przestępczej. Bez względu na powód, ostatni dip na rynku kryptowalut nie powinien być traktowany jako znak, że branża się skończyła.

Ten spadek cen to szczególnie zła wiadomość dla inwestorów, którzy kupili kryptowaluty w zeszłym roku. Pomimo gwałtownych spadków w tym tygodniu, prawie jedna piąta wszystkich amerykańskich inwestorów posiada wirtualne waluty, a wiele funduszy hedgingowych wstrzyknęło dług na rynki. Oznacza to, że wczesni inwestorzy mają komfortową pozycję, ale te spadki były szczególnie bolesne dla tych, którzy kupili kryptowaluty w zeszłym roku. Ci inwestorzy mogą wahać się, czy handlować lub inwestować w kryptowaluty, ponieważ obawiają się, że spotkają ich zarzuty karne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *